GIMP - prosty montaż zdjęć



GIMP podobnie jak wiele innych programów graficznych, umożliwia tzw. fotomontaż, czyli połączenie dwóch różnych zdjęć. Wypróbuj najprostszy znany mi sposób.
Wyobraźmy sobie, że mamy zdjęcie pewnego pana na motocyklu Harley Davidson:



Zdjęcie zostało wykonane na jakiejś wystawie, w związku z tym tło nie jest takie, jakie chciałby widzieć właściciel zdjęcia. Spróbujmy zatem zmienić tło na nieco bardziej romantyczne.
Pracę zaczynamy od wybrania koloru, który występuje na zdjęciu w możliwie najmniejszej ilości. Dobrze sprawdzą się tu ostre pomarańcze, czerwień lub żółty. Następnie przy pomocy dosyć grubego pędzla zamalowujemy całe tło na jednolity kolor:



staramy się to zrobić szczególnie starannie zwłaszcza w okolicach głowy motocyklisty. Od czasu do czasu podczas obrysowywania postaci puszczamy przycisk myszy. Pozwoli nam to cofnąć nieudane pociągnięcie pędzla przy pomocy kombinacji klawiszy ctrl-z. W razie potrzeby pracujemy na powiększeniu obrazu (użyj klawisza "-" oraz " = ". Normalną wielkość obrazu przywraca naciśnięcie klawisza "1" .Następnie naciskamy prawy przycisk myszy i z rozwijanego menu wybieramy : zaznaczenie -> według koloru:



teraz wskazujemy lewym przyciskiem myszy jakikolwiek punkt w użytym do zamalowywania kolorze, a następnie wybieramy prawy przycisk myszy -> zaznaczenie -> odwróć . Skutkiem tych czynności jest otoczenie postaci motocyklisty obwiednią otoczoną ruchomymi kreseczkami - czyli zaznaczenie obszaru o kształcie naszego motocyklisty:



w razie potrzeby zmniejszamy lub zwiększamy nieco zaznaczenie używając kombinacji : prawy przycisk myszy -> zaznaczenie -> zmniejsz (lub zwiększ).
Pierwszy etap mamy już za sobą. Wyszukajmy teraz jakiś gustowny krajobraz, zapisany w formacie .jpg, odpowiednio duży (np 800x600 pikseli). Teraz w okienku z motocyklistą wykonajmy edycja -> kopiuj (ctrl-c) , przenieśmy się do okienka z krajobrazem i wklejmy zaznaczenie (ctrl-v):



Uwaga! Jeżeli sylwetka motocyklisty wydaje się być zbyt duża w stosunku do tła, przed skopiowaniem zmiń jej rozmiar, wybierając przycisk myszy -> obraz -> skaluj obraz
i dobierając metodą prób rozmiar obrazka (wystarczy zmieniać tylko szerokość - wysokość zostanie dopasowana automatycznie. Gdy sylwetka jest juz odpowiedniej wielkośći, zaznaczenie należy zakotwiczyć. Upewnij się, że jest włączone narzędzie do przesuwania:



ustaw przy pomocy myszy sylwetkę w odpowiednim miejscu, a następnie naciśnij lewy przycisk myszy poza zaznaczeniem. Symbol kotwicy zniknie ( w razie gdyby coś nie wyszło, naciskamy ctrl-z i próbujemy jeszcze raz ...) a rezultat wygląda tak:



drobny retusz przy pomocy różnych pędzli pozwoli na poprawę realizmu fotografii:



dodatkowo zastosowałem tu tzw. rozmycie Gaussa ( menu : filtry -> rozmywanie -> rozmycie Gaussa, aby sprawić, że drugi plan zdjęcia stał się nieostry. Zwróć także uwagę na postać dziewczynki za owiewką motocykla ( a właściwie na jej brak na koń cowym zdjęciu) . Można to uzyskaćprzez skopiowanie i wklejenie w odpowiednie miejsca kawałków muru.

odrobina pop-artu...

Ciekawe efekty można też uzyskać nakładaając fragment zdjęcia w formacie . jpg na obrazek zapisany jako .gif przy zmniejszonej palecie kolorów:



Przyznam szczerze, że najwięcej trudności sprawiła mi przy tym montażu postać dziewczynki widoczna za owiewką motocykla. Ponieważ jestem człowiekiem z natury leniwym, wymyśliłem jeszcze jeden łatwy i szybki sposób jej ukrycia, nadający się tym razem do ciemnych scenerii. Spójrz proszę na montaż poniżej :



Postać za szybką od razu zdradza całą mistyfikację. Zamalowałem więc niezbyt starannie szybkę na czarno , "rozcierając nieco farbę przy pomocy tego oto narzędzia:



a następnie wybrałem z menu filtry -> efekty światła -> flara FX i umieściłem rozbłysk światław górnej części owiewki:



Rezultat wygląda tak:



Oczywiście opisana tutaj metoda montażu zdjęć jest najprostszą, by nie rzec najprymitywniejszą. Wykorzystanie warstw i tzw. kanałów barw pozwoli nam na jeszcze swobodniejsze manipulowanie obrazem. Ale o tym już przy innej okazji... Zachęcam do samodzielnych prób.


zobacz też: