html w szkole podstawowej - dlaczego nie ?


Przedstawiam poniżej cykl czterech tematów przeznaczonych dla piątej klasy szkoły podstawowej,które można realizować np. w ramach opracowanego przeze mnie programu "Informatyka i technika w drugim etapie edukacyjnym", lub jako część innych programów nauczania.

Tematem tego cyklu są podstawy języka html. Można na niego przeznaczyć w zależności od potrzeb i możliwości od czterech do siedmiu godzin lekcyjnych. Po zakończeniu cyklu uczniowie będą mieli wykonane przez siebie najprostszymi metodami strony www połączone w całość. Może stanie się to zaczątkiem klasowej strony www w przyszłości? ... Zobaczymy na kolejnych  żółtych stronach.

Do realizacji tego cyklu zajęć nie są wymagane żadne  dodatkowe programy poza narzędziami systemowymi, takimi jak notatnik czy przeglądarka internetowa. Może on być przeprowadzony na dowolnej platformie systemowej (Windows, Linux lub MacOS). Wykonane przez uczniów prace mogą być  z łatwością przenoszone na dyskietce do domu - choćby po to aby pochwalić się mamie i tacie - niezależnie od używanego w szkole systemu operacyjnego ( ze względu na rzeczywistą standaryzację html)

Jakie korzyści odniosą uczniowie podczas realizacji tego cyklu?
a może  jeszcze jakieś inne...

Realizację opisanych tematów testowałem przez dwa kolejne lata w klasach piątych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 w Kędzierzynie-Koźlu. Całość składa się z czterech części:
oraz tematu uzupełniającego:
na końcu każdego tematu  znajdują się wskazówki metodyczne oraz lista najczęściej popełnianych przez uczniów błędów, które jak sądzę będą pomocne przy realizacji tych tematów.

zapraszam do wypróbowania. Wszelkie uwagi będą bardzo mile widziane - proszę je kierować na adres wjoniak@wodip.opole.pl